Hnojení palem 2011-08-09

pomůžu s pěstěním

Hnojení palem

Všechny rostliny pěstované v květináči nebo ve velkých nádobách se musí hnojit, protože v omezeném půdním prostoru jsou živiny rychle spotřebovány. Totéž platí i o palmách, ale i když nejsou laicky řečeno velkými jedlíky, jako jsou například oleandry nebo durmany. Ale jsou-li pravidelně hnojeny, rostou mnohem rychleji. Přesazujeme-li je a dáváme vždy do většího květináče, mohou některé dorůst až do stropu místnosti. Pokud nám tato výška nevyhovuje, je otázkou co teď s ní, neboť palmy se nedají seřezávat. Kdo by tedy chtěl zabránit, aby se jeho palma rozpomenula na svůj geneticky daný stromový vzrůst, ať hnojí úsporně.

Plná hnojiva

Mnoho palem roste v přírodě na minerálních půdách, na písku, hadci, zvětralých lateritových půdách, což je červená typ půdy v tropech obohacený jílem a oxidy železa, nebo na vápnitých skalách. Podle našich zkušeností je vhodné pro palmy pěstované v půdě plné minerální hnojivo v prášku nebo tekuté formě. Ale použijte vždy jen třetinu daného hnojiva než je uvedeno v návodu!! Vhodné jsou též dlouho působící hnojiva, tyčinky a tablety.

Organická hnojiva

Organická hnojiva, jako je např. jícha z kopřiv, krevní moučka, rohovina nebo guano, palmám jistě neškodí. Je nutné však pamatovat na to, že se tyto látky musí nejprve rozložit a přeměnit. To probíhá velmi pomalu v květináči nebo v jiné nádobě, kde však je půdní život značně omezen, takže se rostliny často velmi pozdě dočkají živin. Nejvíce potřebují přiživit od dubna do srpna, tzn. v době hlavního růstu.

Hnojení palem

10 zlatých pravidel

   1. Hnojte raději častěji a to v nižších koncentracích.
   2. Nepřidávejte hnojivo, pokud jsou kořenové baly suché, jinak kořeny shoří.
   3. Totéž nebezpečí hrozí, pokud přidáváte hnojivo, když je rostlina na přímém slunci.
   4. Hnojivo nesmí přijít do styku s listy.
   5. Nepřidávejte ho do "srdce" palmy.
   6. V zimě nehnojte, když stojí palma na světlém a teplém místě.
   7. Rostlinu "čerstvě" zakoupenou nebo přesazenou nehnojte.
   8. Zapracujte při přesazování do substrátu zásobní hnojivo.
   9. Přizpůsobte periodicitu hnojení rytmu růstu rostliny.
  10. Propláchněte občas substrát, protože palmy se přesazují vzácněji jako jiné pokojové rostliny. 

Propláchnutí palem

Postavte palmu do vany a nechte pomalu po substrátu stékat vodu z vodovodu - minimálně trojnásobné množství objemu květináče (více je lépe). Substrát je tak zbaven nadbytečných a škodlivých solí a je možné opět přidat hnojivo.Nejvhodnějším obdobím na tuto kúru je jaro. Nedělejte to tehdy, že rostlinu v tomto období přesazujeme.

Reklama