Palmy - zajímavosti 2011-08-09

pomůžu s pěstěním

Palmy - zajímavosti

Původ palem

Mezi palmy či rostliny arekovité patří více než 3000 druhů, řazaných asi 200 rodů. Rostou v tropických nebo subtropických oblastech, pouze několik málo ve Středozemí. Většina druhů je domácí na území Amazonky a v indomalajském souostroví. Palmy se vyskytují v tropických deštných lesích, právě tak jak v horských masivech až 3000 metrů vysokých. Jejich domovem jsou savany, pouště i mořská pobřeží. Pouze málo jich snáší mráz, některé vydrží teploty i 5 C, ale většina vyžaduje teplý a vlhký vzduch.

Vzhled palem

Poněvadž se palmy majestátně tyčí k nebi, nazval je největší botanik všech dob kněžny rostlinné říše. V systematické botanice jsou řazeny mezi vysoce vyvinuté rostliny. Pokud vysejete semena některé palmy, zjistíte, že po vyklíčení se objeví pouze jeden lístek a nikoliv dva, jak je velmi časté u ostatních rostlin. Je to proto, že kdysi dávno se ve svém vývoji odklonily od rostlin dvouděložných a šly si svou vlastní cestou.

Listy jsou nejprve skryty v pupenech, zcela úzce zřasené a jakoby slepené. Rozvíjení probíhá pomalu. Během vývinu listu z něj často visí vlákna, která se však nesmí odřezávat. U palem rozlišujeme dva základní typy listů a to listy zpeřené a listy dlanitě členěné - vějířovité.

Palmy v zimě

Žádná jiná rostlina nesymbolizuje v takové míře léto, slunce, pláž a dovolenou, jako palma. Známe však mnoho odrůd, které mají různé nároky na přezimování.
Pokojové palmy, jako je například Cocos nucifera nebo Pachypodium lamerei, zůstanou-li na svém místě, musíme jim zajistí co nejvíce světla. Nevyhovují jim vytopené pokoje. Většina druhů musí bojovat se suchým vzduchem. Například Washingtona může při nízké vlhkosti vzduchu uhynout. Pro ni a všechny ostatní, které přežily léto venku, je nejvhodnějším místem sklep nebo zimní zahrada, přičemž také potřebují dostatek světla. Juka (Yucca) přezimuje při teplotě 5 - 10 ° C. V podstatě ponechte ty palmy, které přežily léto venku, na tomto místě co nejdéle. Washingtona, (Trachycarpus fortunei a Rhapidophyllum hystrix) mohou zůstat venku do teploty - 10 ° C, přičemž se květináč obalí izolací z bublinkové fólie. V každém případě je důležitější délka trvání chladného období jako teplota. Pokud není během dne dostatečné teplo, aby se kořenové baly zahřáli, a tak se připravili na chladnou noc, nebo chladnější dny trvají delší dobu, měly by se palmy přenést dovnitř. Oblíbená palma Phoenix dactylifera nesnáší dobře mínusové teploty, a proto se musí včas přenést dovnitř. Měla by se zalévat pouze úsporně, protože voda jinak vytlačuje izolovaný vzduch na kořenových rolích. Pokud byly palmy delší dobu na chladnějším místě, nemohou se ihned přenést do teplého pokoje - nesnesly by teplotní šok. Nejdříve je dejte do sklepa nebo do zimní zahrady, kde je sice chladno, ale nemrzne.


Výživa v zimě

V zimním období se palmy hnojí málo, podobně jako ostatní rostliny. Nižší je i zálivka - stačí 1x týdně. Většina palem je vděčná za pravidelné postřikování vlažnou a měkkou vodou. Kdo chce mít svou palmu v létě venku, nesmí z ní ihned udělat pokojovou. Ty palmy, které jsou po celý rok pokojové, zůstanou v bytě i v zimě.

Reklama