Přezimování palem 2011-08-03

pomůžu s pěstěním

Přezimování palem

Jakmile se objeví první noční mrazíky, nastane čas přestěhovat palmy do interiéru. Měly by přestát zimu na chladném a světlém místě, nejlépe při teplotě 4 - 12 C. Při tomto zazimování je potřeba dávat pozor , aby kořeny nebyly ve vlhku. Zaschlé a staré listy odstraníme. Ten, kdo nemá dostatečné světlé místo, může nechat přezimovat některé druhy palem i na temnějším místě, jako např. v garáži, na schodišti, v komoře nabo na venkově ve stodole. Tyto místa jsou vhodné pro palmy typu Chamaerops, Trachycarpus nebo Datlovník kanárský. 

Na tmavých místech se zalévá v zimě jen tehdy, je-li substrát vyschlý. Minimálně jednou za měsíc se na palmy podíváme a podle potřeby zalijeme. Je velmi důležité, aby ve dnech, kdy nemrzne byla tato stanoviště důkladně provětrána. Nehybný vzduch je příznivý pro škůdce a palmy jsou pak náchylnější k různým nemocem.

Lze palmy přezimovat i venku?

Naštěstí existuje několik druhů, které překvapivě snášejí velká chladna, obecně tedy řečeno snáší mrazy až do - 15 C. Zdá se ale, že při pěstování palem v parku nebo na zahradě, tedy ve volné půdě, vydrží ještě vetší chlady. Citlivější jsou však palmy, které jsou pěstovány v nádobách. I když i u nás snáší teplotu až do - 15 C. musí se obalovat. Naše zimní počasí je totiž proměnlivé a příliš vlhké. Zamokří-li se srdíčko palmy ledovým sněhovým deštěm a v noci přijde mráz, rostlina zajde. K obalení jsou vhodné rákosové rohože, sláma nebo smrkové větve, ty totiž chrání, ale i přitom propouštějí dovnitř vzduch.       jn

Reklama