Datlovník pravý 2011-08-03

pomůžu s pěstěním

Datlovník pravý

Datlovník pravý (lat. Phoenix dactylifera) je všude k dostání a velmi jednoduše si ho můžeme vypěstovat sami ze semen. Pěstování všech druhů datlovníků jsou prakticky skoro stejné. Datlovník pravý je vysloveně dítětem slunce, avšak zároveň potřebuje mnoho pít, miluje čerstvý vzduch, i v zimě. Podle slov jednoho arabského básníka má datlovník své nohy ve vodě a vrchol v ohni nebes. Ten, kdo chce pěstovat datlovníky, musí si uvědomit, že potřebují hodně místa. Nadto datlovník pravý roste hodně při dobré výživě do šířky. Poněvadž má tuhé listy, je nutné ho vhodně umístit poněkud stranou. 

Datlovníky jsou původem z Kanárských ostrovů, jejich domovinou byla a je Arábie a severní Afrika. Datlovníky umísťujeme celoročně co nejblíže ke světlu. V polovině května je můžeme vynést ven na slunné místo. V zimě potřebují světlo, dostatek vzduchu, ale nenecháváme je venku, pokud je teplota pod + 15 C. 

V létě datlovníky zalíváme vydatně, v zimě se doporučuje zálivka mírná. Jako substrát používáme jednotnou zeminu nebo jílovitou zahradní směs smíchanou s pískem. Hnojíme každých 14 dní od dubna do srpna. Mladé rostliny přesazujeme každým druhým nebo třetím rokem, starší podle potřeby. Palmy se množí semeny. K poruchám vzrůstu a hnědnutí listů dochází v příliš studeném a zároveň mokrém prostředí. Blednití listů je důsledkem zálivky příliš tvrdou vodou. Příliš suchý vzduch může způsobit napadení svitluškami.            jn

Reklama