Yzop lékařský 2011-08-03

pomůžu s pěstěním

Yzop lékařský

Yzop lékařský (lat. Hyssopus officinalis) je z čeledi hluchavkovité. Yzop je původem z jižní Evropy a z přilehlých částech Asie. Pro své antiseptické účinky byl již v antice užíván k očistě těla. Yzop a jeho desinfekční účinky jsou zmiňovány již ve Starém zákoně. Mniši jej přinesli až do našich zeměpisných šířek, kde se rychle usadil v selských i klášterních zahradách. Tato aromatická bylina poslouží i k osvěžení vzduchu v místnosti. 

Yzop jako zelená rostlina roste keříčkovitě a bývá vysoká 30 - 60 cm. Její úzce kopinaté listy vyrůstají na lodyze přeslenitě a mají četné olejové žlázky. Po celé léto láká yzop včely a čmeláky svými medově vonícími pyskatými květy, vyrůstajícími v lichoklasech. V některých zemích se mu proto lidově říká včelí bylina. Éterické oleje, hořčiny a třísloviny činí z yzopu hodnotného pomocníka.

Yzop vyžaduje výslunné místo seš suchou, kyprou a vápenitou půdou, která kvůli jeho dlouhým kořenům musí být dostatečně hluboká. Nejčastější je modrofialová odrůda, ale známe také odrůdu růžovou a bílou. 

Použití yzopu

Nejčastější použití yzopu je v bylinkové kuchyni. Čerstvá nať okoření saláty, omáčky, masa a pokrmy z ryb. Tučné jídlo je díky yzopu stravitelnější. Dá se s ním připravit i chutný bylinkový tvaroh stejně jako bylinkový olej. Yzop je také znán svými dezinfekčními účinky éterických olejů. Posiluje žaludek, podporuje trávení a stimuluje povšechně obranyschopnost oranismu. Protože odhleňuje, je yzotopový čaj oblíbeným domácím prostředkem proti kašli.    jn

Reklama