Cibule kuchyňská 2011-08-04

pomůžu s pěstěním

Cibule kuchyňská 

Cibule patří k nejstarším druhům zeleniny, které byly známy již před 3 000 lety. Z Asie pronikla do Středomoří a odtud se k nám do střední Evropy. Je to především její kořenitá chuť, obsah typicky éterických olejů a léčivá hodnota, která ji činí nepostradatelnou. Význam má nejen skladovatelná vyzrálá cibule, ale také zdravá, čerstvá kořenitá nať. Existují žluté, bílé a červené odrůdy, které se pěstují ze semene nebo ze sazečky. Sazečku pěstujeme v předcházejícím roce v krátkodobé kultuře v husté výsadbě. Ty se po sklizni ihned suší při teplotě 35 - 40 C a tím preparují. Po vysazení na jaře pak rychle dosahují plné velikosti.

Cibuli se daří na každé dobré zahradní půdě, která je hluboko zkypřená a na plném slunci. Zamokřená půda a čerstvá chlévská mrva může vést k plesnivění cibule. Dobrou předplodinou je celer nebo brambory. Vyséváme od března do začátku dubna, tak brzy, jak je jen možné, se vysévá řídce do mělkých rýh a do hloubky 1 - 2 cm. Cibule na přezimování se vysévá začátkem srpna. 

Cibule vyžaduje velmi mnoho draslíku a málo dusíku, který ovlivňuje její skladovatelnost. Těmto požadavkům velmi vyhovuje organické hnojení, stejně tak i kompost. Po začátku srpna však již nehnojíme, protože nať pak rychle podléhá a cibule začíná zatahovat. Cibuli víckrát okopáváme, do července dobře zavlažujeme.     jn

Reklama