Použití fenyklu obecného 2011-08-04

pomůžu s pěstěním

Použití fenyklu obecného

Fenykl obecný (lat. Foeniculum vulgare) je z čeledi miříkovité. Původní, planý fenykl rostl ve Středozemí a v Malé Asii a od nejstarších dob sloužil jako koření a léčivá rostlina. Z plané formy vznikly kulturní odrůdy, jako jsou kořenný a hlíznatý fenykl. Fenykl je bohatý na vitaminy a chutná syrový, stejně jako dušený nebo zapékaný. Doporučitelné jsou do květu nevybíhavé odrůdy, které, přestože jde o rostliny dlouhého dne, v létě nekvetou, ale vytvářejí na bázi ztlustých řapíků hlízy. 

Fenykl potřebuje slunce a teplo, aby i semena mohla dobře dozrát. Protože má dlouhý, kůlový kořen, musí být půda předem hluboko zpracována a musí také být úživná, vápenitá a dobře propustná. Kořenný fenykl se pěstuje jako vytrvalá bylina, ovšem v severních oblastech s nebezpečím mrazů vysazována jako dvouletka. Až do vyklíčení musí být výsevové prostředí trvale vlhké. 

Použití fenyklu

  • fenykl se hojně používí v bylinkové kuchyni. Semeny a natí se okoření pokrmy z ryb, saláty a omáčky. Semena se také požívají při přípravě likérů, chleba nebo pečiva.
  • fenykl má také léčivé účinky. Ze semen se připravuje účinný zdravotní čaj. Pomáhá při žaludečních a střevních obtížích a zmírňuje bolestivé nadýmání. Jako měkký léčivý prostředek se fenyklový čaj užívá především u dětí.
  • fenykl najde uplatnění také v kosmetice. Napařovací lázeň s fenyklovým čajem pomůže při suché pokožce na obličeji. 
  • fenykl musíme také zmínit jako okrasný doplněk. Jemné listy fenyklu a velká květenství odlehčují každý zeleninový záhon. Existují i velmi dekorativní odrůdy s bronzově zbarvenými listy a lodyhami.     jn
Reklama