Pěstování a využití rozmarýny lékařské 2011-08-23

pomůžu s pěstěním

Rozmarýna lékařská

Rozmarýna lékařská (lat. Rosmarinus officinalis) je z čeledi hluchavkovité. Rozmarýna pochází ze středomoří, kde často planě roste při mořském pobřeží. Za léčivou ji uznávali již staří Řekové a Římané. Považovali ji za nositelku štěstí a ochránkyní před zlými duchy.

Rozmarýna je keř, který na původním stanovišti může být až 2 metry vysoký. Charakteristické jsou pro rozmarýnu jehlicovitě úzké, vespod šedavě chlupaté listy. Na jaře kvete světlemodrými l, bílými nebo růžovými květy, vyrůstajícími v úžlabí listů. Aromaticky vonící listy obsahují mnoho silic, z nichž převažuje kafr, cineol a borneol. Vedle toho obsahuje saponiny uvolňující hlen, hořčiny a třísloviny.

Pěstování rozmarýny

Většina odrůd rozmarýny není mrazuvzdorná, je vhodnější ji pěstovat v přenosné nádobě. V teplejších oblastech ji lze vysadit do volné půdy na chráněné místo, ale na zimu se musí zakrývat. Rozmarýna lépe snáší sucho než příliš vlhkosti, jinak je péče o ni snadná. Květy a konce výhonů je možné sklízet po celý rok a zpracovávat čerstvé. Výhony lze dobře sušit, rozmarýn si i tehdy zachová aroma.

Použití rozmarýny

  • bylinková kuchyně - pro intenzivní chuť a vůni postačí často k okořenění masa, drůbeže nebo ryb je špetka rozmarýny. Patří také neodmyslitelně do letních zeleninových mís.
  • léčivé účinky - rozmarýna podporuje trávení, stejně jako prokrvování. Působí také povzbuzivě a posiluje nervy
  • kosmetika - hodnotný rozmarýnový olej je základem parfémů a kosmetických přípravků.Působí také povzbudivě i jako přísada do koupele.
  • okrasná hodnota - rozmarýna je příjemně vonící přenosná rostlina, která se nejlépe uplatní v blízkosti místa posezení.
Reklama