Pěstujeme cykasy 2011-08-26

pomůžu s pěstěním

Cykasy - živoucí fosílie

Cykasy na první, které na první pohled připomínají palmy, však s nimi nemají prakticky nic společného.S cykasy můžeme velmi často spatřit v různých veřejných prostorech. Je to převážně pro jejich cenu a nenáročnost pěstování a dlouhověkost. Pěstování těchto krásných a nevšedních rostlin není vůbec složité a při troše snahy ho zvládne prakticky kdokoli

Čeled cykasovitých  rostlinje velmi prastará; jedná se o prastarou primitivní skupinu přežívající na naší planetě jíž od doby permu – cykasy tak obývají naši planetu přes 250 milionů let – a dělali na naší planetě společnosti i dinosaurům . Do dnešní doby však přežil je nepatrný vzorek cykasů. Nejpopulárnější pro pěstitele  jsou cycasy pravé v dnešní době rostoucí převážně v Asii a Austrálii.

V české republice je v obchodech nabízen převážně velmi dekorativní druh cakysu -  Cykas japonský (Cycas revoluta), jak již název napovídá pochází z Japonska. Mezidalší velmi zajímavý a vzácný cykas se považuje Microcycas calocoma rostoucí na Kubě – bohužel však již ve velmi malém počtu exemplářů.


Pěstování cykasů ze semen

Rozmnožování těchto rostlin je zdlouhavé pomalé i přesto však tato rostlina na naší planetě pobývá po stamiliony let. Aby došlo k produkci semen, je nutné spárování kvetoucího samčího i samičího jedince.Na naší planetě však ubývají plochy s původním přírodním porostem, zmenšuje se tak množství cykasů a schopnost jejich reprodukce. V méně početných koloniích cykasů se často stává, že nedochází ke spárování samčího a samičího jedince cykasu – pro nestejnou dobu květenství. Takové populace, kde se samčí a samičí jedinci nespárují, nejsou schopny reprodukce, nerozmnožují se a postupně vymírají. Květenství je velmi starodávného charakteru - jde většinou o podivné šištice archaické stavby. Tyto reprodukční orgány často dorůstají do značných rozměrů. Od zasazení semenaž po vyklíčení prvního kořínku uběhne často více než rok. Tento zdlouhavý průběh klíčení rostliny a nemožnost jiného způsobu množení jinak než semeny – je důvodem vysoké ceny cykasů v obchodech. Cena semen je tak jen zlomkem ceny rostlinky, o to pěstitelsky větší úspěch a úsporu v peněžence se jedná.


Nároky na prostředí

Cykasy pro svou velmi značnou odolnost jsou vhodné i pro pěstovaní v domácnostech apanelových bytech.Cykasy jsou poměrně suchomilné rostliny mající rady sucho a teplo. Nevadí jim občasný pokles teplot až 15 stupňům – v zimním období bývá i doporučován. Cykasy vysazujeme do propustného a lehké půdy - substrátu. Cykasy nemají rady přemíru závlahy, voda by měla od kořenů ihned odtéct. V případě příliš vlhkého substrátu a neodteku vody od kořenů hrozíhniloba kořenů


Jak přesazovat cykasy

Cykasy se přesazuji na jaře, do doby kdy rostlina ještě netvoří nové listy.Rostlinu je nutné přesazovat velmi jemně – má totiž velmi křehké kořeny – a po přesazení je chvíli nezaléváme. Zálivka rostliny by měla být pravidelná, pozor abyste rostlinu nepřelívali, kořeny cykasu to nemají rady.Je nutné, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami řádněvyschnul. Cykas je vhodné občas trochu přihnojit – je vhodné to udělat přímo hnojivem pro cykasy. Cykasy umisťujeme na světlé místa a slunná místa a polostínu. Přes léto je však nutné v případě, že cykas pěstujeme za oknem ho chránit před přímým slunečním světlem, v zimě naopak nedostatek světla může vést k hnilobě či odumírání a řídnutí listů.

Reklama