Pěstujeme palmy 2011-10-29

pomůžu s pěstěním

 

Pěstování palem

Zastavte se na chvilinku, zavřete oči a vraťte se myšlenkami na ono místo. Příjemný mořský vzduch, hřejivé slunce, momenty klidu a překypující pohody. Taková místa jsou většinou zdobené palmovým, které celý zážitek umocňují. Palmy jsou odjakživa symbolem dovolených, takže se na ně vážou pouze příjemné vzpomínky. V dnešní pokročilé době není nutné za těmito krásnými stromy urazit jediný kilometr. Zkuste si ještě letos udělat radost a vložte si semínko do vhodného květináče. Pěstování palem není nikterak těžké, avšak musí se dodržovat určité náležitosti, aby byl zajištěn bezproblémový růst. Nebojte se radikální změny jejich výskytu. Palmy si můžete užívat i v interiéru.


Umístění

Palmy vyžadují naší pozornost. Pokud jim nedáme, co potřebují, nebudou s námi komunikovat a jejich vzhled se zařadí mezi ty nelichotivé. Důležitou součást pěstování sehrává světlo, voda, závlaha a vlhkost vzduchu v nejbližším okolí. Pokud se s těmito sounáležitostmi naučíme pracovat a dodávat palmě v potřebném měřítku, tak nás čekají radostné chvíle na její cestě do výšin. Jejich reakce na změnu místa je okamžitá a velice patrná. V tomto ohledu jsou velice citlivé, avšak dokážou se rychle přizpůsobit, takže jim při přemisťování nehrozí větší nebezpečí. Správné umístění palmy se rozhoduje dle typu listu. Silnější, jakoby voskové snesou mnohem větší dávku přímého slunce, než listy kožovité. Ty mají raději světlo, nikoliv přímé sluneční záření. S nejtenčími listy dbejte na vlídnější polohu. Jsou náchylnější.


Do čeho palmu zasadit

V tomto ohledu záleží na druhu dané palmy. Rozlišujeme podle zakořenění. Palmy ze suchých míst zapouštějí své kořeny hluboko pod úroveň terénu, podle toho by měl vypadat i květináč. Oproti tomu palmy z vlhčích míst vyžadují více prostoru do stran a zároveň i do hloubky. Buďte pečlivý a snažte se své okrasné rostlině zajistit, co možná nejlepší podmínky k životu.


Vhodný substrát

Přímořské stromy si nejvíce libují v kompostovém lůžku. Dopřejte jim kvalitní humus s malým podílem jílovité složky. Taktéž přimíchejte žlutý kopaný písek. Takto sestavený substrát bude ideálním partnerem po celou dobu jejího růstu. Můžete ho zakoupit i jako hotový substrát pro palmy. Zde záleží i na hojnosti zálivky, jestliže bude půda více prolévaná, tak zvolíme substrát lehčí a naopak. I přesazování je součástí zdravého stylu pěstování. Udělejte si chvíli čas na jaře popřípadě na začátku léta. To je nejvhodnější moment určený k zásahu. Po přesazení přihnojte, ale dejte si pozor, ať nepoužijete hnojiva dusíkatá.


Pozor na škůdce

Skvrnitost listů

V průběhu se můžeme setkat s hnědými skvrnami na jejich listech. To je projevem přelévání, nebo nachlazením. Takto poškozené listový okamžitě odstraňte a nechte si pro všechny případy zkontrolovat tvrdost vody. Palmám totiž příliš tvrdá nesvědčí.

Zahnědlé špičky listů

Zde je příčina obdobná. Nadměrné vysušení v letních měsících nebo přílišný chlad, který se do domu dostává pod netěsnícími dveřmi. V létě musíte palmu rosit a v zimě hlídat kolísavou teplotu

Nažloutlé listy

Zde je na vině teplé počasí a vaše chyba v podobě nedostatečné zálivky. Sucho vede k napadení listů, které žloutnou.

Hnědé listy

Při tomto jevu se odstraňují spodní hnědé listy odříznutím. Pokud hnědne vesměs celá palma, je na vině přelití.


Výsadba malé palmy

Po zakoupení vhodného tvaru květináče a pořízení kvalitního substrátu bohatého na živiny vyhloubíme do půdy jamku o 20 cm širší a o 25 cm hlubší, než je samotný kořen palmy. Na dno vložte připravené oblázky, tím bude zajištěna řádná drenáž. Zbylé místo do úrovně spodku kořene zasypeme substrátem a pískem v poměru 2:1. Vložte palmu a zasypte po okraj. Nezapomeňte několik týdnů zalévat s notnou dávkou pravidelnosti. Jednou večer a ráno.


Výsadba ze semen

Pokud se rozhodnete pro tento způsob získání této okrasné dřeviny, tak se připravte na trochu delší proces. Palmy totiž nikam nespěchají a dávají si v tomto ohledu na čas. Jde o nejlevnější způsob získání palmy. Zasaďte semínko a za několik let se budete sousedům chlubit nádhernou rostlinou.

K zahájení celé etapy je zapotřebí vlažná voda a v ní na 3 dny ponořená semena. Teplejší voda je ideálně nastartuje a probudí k životu. Jako prvotní substrát zvolte směs rašeliny a písku, v tomto lůžku jim bude báječně. Půdní směs udržujte vlhký po dobu několik týdnů. Poprvé se přesazují, jakmile dosáhnou velikosti 10 cm.

 

Reklama