Palmy v květináči 2011-07-20

pomůžu s pěstěním

Palmy patří mezi nejznámější exotické rostliny, které přináší do interiéru kouzlo dálek a jižních exotických zemí. Jsou oblíbené pro svoje kouzlo interiér zútulnit. Jsou k vidění nejenom v bytových interiérech, ale také v komerčních objektech, vstupních halách a chodbách.

 

Jsou to právě palmy, které jsou interiéry plné ať už přírodní nebo umělé. Starší exempláře dorůstají v bytových podmínkách často až do stropu. Ve své domovině se však tyčí do několika metrových výšek, kde nejenom přirozeně kvetou, ale také plodí.

 

Květů a plodů se však v pokojových podmínkách jen tak nedočkáme. Nejnápadnější jsou na palmách jejich dekorativní listy. Palmám se daří ideálně na světlém stanovišti bez přímého slunce. Nesvědčí jim příliš suchý vzduch z ústředního topení. Palmy v interiéru potřebují harmonický poměr mezi světlem, vodou, teplotou, vzdušnou vlhkostí a výživou. Palmy citlivě reagují na každou změnu, ale většinou si na nové podmínky rychle zvyknou.Listy s tlustší voskovou vrstvičkou snášejí plné osvětlení, listy slabé kožovité mají rády světlo, nikoliv však přímé slunce. Listy měkké a tenké vyžadují obvykle místo pohostinné.

 

Doporučujeme pro palmy, které jsou ze suchých míst spíše hluboké, jelikož jejich kořeny se spíš vinnou do hloubky nežli do šířky. Palmy, co jsou z vlhčích míst zase doporučujeme nejen hluboké, ale spíše široké - jsou zvyklé na větší vlhkost půdy, takže jejich kořeny se táhnou spíše po stranách nežli do hloubky. Ideálním základem pro většinu palem je směs kompostová země s mírným zastoupení jílové složky a žlutého, kopaného písku. O vhodnosti použitého substrátu rozhoduje i četnost a vydatnost zálivky. Pokud je zálivka vydatná volíme lehčí substrát. Pro přesazování palem je ideální jaro, ale i přijatelné jsou i letní měsíce. Hnojivo s vyváženým poměrem živin, nikoliv dusíkatá. Hnojiva jsou granulovaná nebo vodou ředitelná.

Reklama