Škůdci a choroby palem 2011-08-09

pomůžu s pěstěním

Škůdci a choroby palem

Palmy patří mezi odolné, robusní pokojové rostliny. Jejich onemocnění mohou způsobit jen extremní chyby pěstitelů nebo nesprávné umístění. I když nejhojnější poškození se objeví na kořenech, jsou to nejprve listy, které upozorňují, že něco není v pořádku. Tehdy již musíte zasahnout, zvláště jsou-li listy ochablé, lepkavé, deformované, odlišně zbarvené nebo zasychající, lámavé nebo napadené neznámými živočichy. Oslabené palmy jsou totiž pak snadno napadnitelné různými houbami a škůdci.

Ale i přesazování nebo změny v umístění mohou palmám škodit nebo způsobit šok. Na některém napadení škůdci nebo hmyzem nemusí mít vinu ani sám pěstitel. Prostě a jasně se najednou objeví. Často se stává obětí i nejlépe ošetřovaná palma. To, že je palma nemocná nejčastěji poznáme tak, že nejnápadnějšími příznaky jsou změny ve vzrůstu, na listech nebo na kořenech. Někdy i substrát může ukázat, že není něco v pořádku. Ale nejčastějšími příčinami onemocnění palem jsou fyziologické poruchy. Obzvláště choulostivé jsou druhy z tropických oblastí, pro které jsou naše zimy častou pouhým stresem.

Nejčastější chyby při pěstování palem

  • příliš málo světla při velmi teplém prostředí
  • silná hnojiva
  • stín pro palmy vyžadující slunce
  • příliš mnoho vody při nízkých teplotách
  • slunce pro stínumilovné palmy
  • příliš málo vzdušné vlhkosti
  • příliš málo vody při vysokých teplotách
  • tvrdá a studená voda v zálivce

 

Škůdci palem

Listové mšice

Prvním příznakem jsou hnědé vysáté místa a lepkavá vrstva na listech. Rostlinu se  osprchuje, použít můžete i berušky. Vhodné jsou i různé odvary z kopřiv, mazlavého mýdla či přípravku na nádobí.

Štítěnky

Prvními příznaky jsou žlutá vysátá místa na listech a škůdci s hnědým krunýřem. Vyskytují se tehdy, když je suchý vzduch, proto je třeba zvýšit vlhkost vzduchu a škůdce seškrábat.


Svilušky


Prvním příznakem je pavučina mezi listy, kterou snadno spatříte proti světlu. Také se vyskytují tehdy, když je suchý vzduch - je třeba proto zvýšit vlhkost vzduchu a použít přípravek proti škůdci.
 
Molice skleníková


Pokud stojí palma na příliš teplém místě, může ji ohrozit tento škůdce. Jde o bílou mušku, která většinou při dotyku  odletí. Postavte rostlinu na chladnější místo a použijte doporučený postřik.

Třásněnky


Prvním symptomem je malý černý hmyz nebo jeho larvy. Palmu častěji postřikujte, případně dlouhodoběji zvyšte vlhkost vzduchu.


Vlnatky

Na spodní straně listů se objeví vatovitá vyvýšenina. Postavte palmu na chladnější místo a zvyšte vlhkost vzduchu.

Reklama