Palma konopná 2011-07-26

pomůžu s pěstěním

Palma konopná

Palma konopná (lat. Trachycarpus fortunei) se vyskytuje téměř ve všech botanických zahradách a pěstuje se buď ve velkých nádobách nebo volně venku. Setkáváme se sní často ve Středozemí, ale i u severoitalských jezer, na francouzském pobřeží nebo ve vinorodých oblastech a na ostrově Nainau. Ze všech palem pěstovaných v květináči nebo velkých nádobách je tato nejodolnější. Dobře snáší teploty až do -20 C. Jiné palmy, s nimiž se dá trachykarpus snadno zaměnit, jako palma žumara a livingstone, nejsou tak mrazuvzdorné.

Palma konopná dosahuje v nádobě minimálně 2 metry výšky, má jeden kmen s četnými dlouhými vlákny a listy s téměř okrouhlou čepelí, leskle zelenou a řapíky 40 - 90 cm dlouhými, které jsou narozdíl od žumary bez ostnů. Palma konopná původně pochází z Jihovýchodní Asie.

Umístění a péče o palmu konopnou

Palmě konopné se nejlépe daří na světlém místě, ale nemusí být plně osluněné. Doporučuje se od května ji umístit venku. Trachykarpus snáší u nás i -15 C a mohl by se v teplých oblastech vysazovat i venku na zahradě, pokud by rostlina před příchodem zimy byla zabalena do slámy nebo přikryta fólií. Důležité je, aby tzv. srdíčko nebylo mokré. Suchý mráz snáší totiž daleko lépe nežli vlhké chladno. Rostliny v přenosných nádobách přezimují při teplotě 0 - 5 C, nejlépe na světle, ale mohou být i v temnějším prostředí. Důležité je, aby člověk nezapomínal větrat.

V létě palmu zalíváme více, v zimě pouze tolik, aby nevyschl kořenový obal. Hnojíme od května do září každý týden. Jako substrát je nejvhodnější jednotná zemina nebo rašelinový substrát s hlinitou zahradní zeminou a pískem. Palmy se množí semenem.

 

Reklama